AWARDS HONOUR BOARD

ACADEMIC AWARDS / PRIZES

Loss Adjusting Diploma Prize
2016 Lebnan El Hajj New South Wales
2015 Paul Boylan Western Australia
2014 Tata Gunawan Indonesia
2013 Daniel Ong Singapore
2012 Chloe Zhou New South Wales
2011 Brian Bugden New South Wales
2010 Philip Barnard New Zealand
2009 Emily Hart South Australia
2008 Kamini Kanagalingam Malaysia
2007 Angela Lissett Queensland
2006 David Breen Indonesia
2005 Angela Wilkinson Victoria
2004 Sugenthan Ramasamy Malaysia
2003 Kevin McElhenny New South Wales
2002 Harry Patel New South Wales
Charles Buchanan Award
2016 Nguyen Xuan Son Vietnam
2015 Paul Boylan Western Australia
2014 Scott Reichelt Singapore
2013 Amy Moore South Australia
2012 Chloe Zhou New South Wales
2011 Fong Chau Hong Kong
2010 Tina Bayar Queensland
2009 Tai Batchelor New Zealand
2008 Emily Hart South Australia
2007 Esther McIntyre New Zealand
2006 David Breen Indonesia
2005 David Hill South Australia
2004 Sugenthan Ramasamy Malaysia
2003 Roger Howel New Zealand
2002 Harry Patel New South Wales
2001 Philip Payne Victoria
2000 Andrew Bristow New South Wales
Ted Cooper Award (WA)
2016 Jacob Britten
2015 Paul Boylan
2014 Peter Philip Brown
2012 Glenn Cotton
2010 David Bazen
2009 Michael Pagels
2008 Michael Pagels
2007 (not awarded)
2006 Joel Thornton
2005 Joel Thornton
2004 Christopher Crook
2003 Andrew Hodkinson
2001 Tegan Gill
2000 Tarn Brereton
New Zealand Div Prize
2016 Greg Bray
2015 Wade Harrington
2014 Gregory Bray
2013 Devendra Raniga

 

Brian Geraghty Award (QLD)
2015 Darren Maynard
2014 Thomas Murphy
2013 Angela Hawken
2012 Lawrie Thomas
2011 David McNamara
2010 Tina Bayar
2009 Rebecca Douglas
2008 Sharon Dawson
2007 Angela Lissett
2006 Angela Lissett
2005 Angela Lissett
2004 Christopher Parkes
2003 Carl Greenhalgh
2002 Evan Thomas
2001 Jason Wyer
2000 Maree Pares
Syd McDonald Young Adjuster
2016 Lebnan El Hajj New South Wales
2015 Paul Boylan Western Australia
2014 Scott Reichelt Singapore
2013 Daniel Ong Singapore
2012 Chloe Zhou New South Wales
2010 Peter Bakker New Zealand
2009 Vu Thanh Son Vietnam
2008 Emily Hart South Australia
2008 Troy Ollerton New South Wales
2007 David Breen Indonesia
2005 David Hill South Australia
Carey Bird Scholarship
2017 Februzi Regina Nasution Indonesia
2016 Ben Chang New South Wales
2015 Timothy Wong Hong Kong
2014 Christopher McAuliffe New South Wales
2013 Richard Mayne New South Wales

MEMBERSHIP AWARDS

Life Members
Anthony (Tony) Morgan New South Wales
Robert Aitken Western Australia
Ronald Bennett Western Australia
Bevis Bingley Tasmania
Donald Bird New Zealand
Michael Brooke New Zealand
Tom Fairbairn Victoria
Arthur Faulkner New Zealand
Leo Fluitsma Victoria
Peter Geraghty Queensland
Mark Godfrey New Zealand
Vance Grant-Mitchell New South Wales
Peter Kemp South Australia
Eric Kitchen Western Australia
Norman McLean Victoria
Thomas McManus Queensland
Ian McWalter New South Wales
Arthur Moore New Zealand
Paul O'Sullivan Queensland
Charles Pryde Western Australia
Robert Richards Victoria
Peter Young New South Wales
Service Award Medal
2013 David Brown Victoria
2010 Michael Pickering Victoria
2005 Ian Weatherly Hong Kong
2005 Barry Wheeler Queensland
2003 David Thomson Victoria
2003 Ivan Saunders Victoria
2003 Paul O'Sullivan Queensland
2003 Campbell Anderson New South Wales
2003 Edward (Ted) Wheeler New South Wales
Past Presidents
2014-2016 Michael Collins South Australia
2012-2014 Michael Cooke Tasmania
2010-2012 Ian Lavin Queensland
2008-2010 Ian McWalter New South Wales
2006-2008 Stephen Thorpe South Australia
2004-2006 Andrew Thomas New South Wales
2002-2004 Mark Godfrey New Zealand
2000-2002 Leo Fluitsma Victoria
1998-2000 Mike Brooke New Zealand
1997-1998 Robert (Bob) Richards Victoria

Sitemap | AICLA Privacy Policy